Američania vyzbroja armádne psy okuliarmi s rozšírenou realitou

Armáda Spojených štátov amerických predstavila okuliare s funkciou rozšírenej reality, ktoré navrhli pre špeciálne vycvičené psy. Prostredníctvom zariadenia im môžu na diaľku dávať povely.

Vyrobila ich spoločnosť Command Sight pod vedením výskumného laboratória armády USA.

Ochrana vojakov

Armádne psy vedia vyhľadať výbušniny a iné nástrahy, no potrebujú k tomu inštrukcie. Vďaka okuliarom ich môžu ľudia navádzať z bezpečia.

V súčasných bojových situáciách vojaci zvyčajne usmerňujú svoje zvieratá ručnými signálmi alebo lasermi, čo si vyžaduje, aby boli nablízku.

Vďaka technologickej novinke sa to však môže zmeniť. Psy v okuliaroch vidia vizuálny indikátor, ktorý ich navádza na konkrétne miesto. Psovod zároveň môže pozorovať, čo vidí pes.

Prispôsobenie pre každého psa

Vedec Stephen Lee objasnil, že pes vníma rozšírenú realitu inak ako človek. Armáda je podľa neho z novinky nadšená.

Každé okuliare sú prispôsobené pre konkrétne zviera. Vojenské psy pritom už používajú okuliare na ochranu v zlých podmienkach alebo pri zoskoku z lietadla. Doteraz v nich však nepoužívali rozšírenú realitu.

Prvé výsledky

Zakladateľ Command Sight AJ Peper uviedol, že projekt je „ešte v počiatočnom štádiu výskumu“, no prvé výsledky sú „extrémne sľubné“. Vo výskume pracuje aj so svojím vlastným rotvajlerom Materom.

Podľa zástupcu britského Royal United Services Institute (RUSI) Justina Bronka je veľkou výhodou, keď budú vojaci môcť navádzať psy v rôznych situáciách na diaľku.

Zdroj článku

You Might Also Like