Chcete letieť na Mesiac či na Mars? NASA hľadá nových astronautov (video)

Letieť do vesmíru je snom skoro každého dieťaťa a mnohých dospelých. Teraz majú šancu si tento sen naplniť. Americká vesmírna agentúra NASA totiž hľadá nových astronautov a astronautky, ktorí už v roku 2024 poletia na mesiac a o 15 rokov možno aj na Mars.

Do vesmíru len tí najlepší

Na palubu vesmírnej rakety sa však nedostane hocikto. NASA podľa portálu BBC stanovila pre uchádzačov prísne požiadavky. Prvou je americké občianstvo, pripúšťa sa aj dvojité občianstvo.

Neznamená to však, že ak ste sa nenarodili v USA, nemôžete letieť do vesmíru. Britský astronaut Piers Sellers odišiel za svojím snom z Británie, stal sa občanom USA a absolvoval tri vesmírne misie.

Vzdelanie nestačí

Ďalšou podmienkou pre budúcich astronautov je magisterský titul v prírodných či fyzikálnych vedách, technike, inžinierstve alebo matematike. Prihlásiť sa môžu aj lekári a testovací piloti. Vzdelaním to však zďaleka nekončí.

Záujemcovia musia mať nalietaných aspoň 1 000 hodín v prúdovom lietadle vo veliteľskej pozícii alebo musia mať aspoň dva roky praxe v tejto oblasti. Ľudia, ktorí sa chcú dostať na Mesiac či Mars, tiež musia prejsť náročnými fyzickými testami.

Prihlášky treba do NASA posielať v priebehu marca. Pri poslednom nábore pred troma rokmi sa prihlásilo skoro 20-tisíc uchádzačov. V súčasnosti pre vesmírnu agentúru pracuje 48 astronautov. Prijatých záujemcov čaká náročné dvojročné školenie a testovanie, ktoré zvládnu len tí najlepší.

Ak nespĺňate prísne podmienky NASA, nezúfajte. Existujú aj iné možnosti, ako sa dostať do vesmíru, tu sú ale podmienkou peniaze. Viacero súkromných spoločností totiž plánuje vesmírne cesty, spoločnosť Virgin Galactic dokonca už koncom tohto roka.

Zdroj článku

You Might Also Like