Francúzsky súd nevyhovel odvolaniu Googlu voči pokute, spoločnosť bude musieť zaplatiť 50 miliónov eur

Francúzsky najvyšší administratívny súd nevyhovel odvolaniu sa technologickej spoločnosti Google voči pokute 50 miliónov eur, ktorú vlani dostal za nedostatočne "jasný a transparentný" prístup k používateľom systému Android v súvislosti s ochranou ich údajov.

Štátna rada v piatok rozhodla, že Národná komisia pre ochranu údajov mala právo na sankcionovanie firmy a "vzhľadom na osobitnú závažnosť" a dĺžku trvania zlyhaní Googlu, nie je pokuta neprimeraná. Spoločnosť na rozhodnutie reagovala s tým, že sa zameria na vykonanie zmien.

Google zhromažďoval údaje pre reklamy

Národná komisia pre ochranu údajov udelila firme pokutu v januári 2019 na základe európskeho nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR). Podľa nej používatelia neboli "dostatočne informovaní" o tom, s čím súhlasili, keď spoločnosť zhromažďovala údaje pre cielené reklamy.

Komisia tiež obvinila Google z toho, že prinútil používateľov podniknúť príliš veľa krokov, aby mohli zistiť, ako a prečo sa ich údaje používajú, a že je tiež "príliš všeobecný a vágny" v popisoch o dôvode spracovania údajov.

Google musí urobiť zmeny

Štátna rada súhlasila s komisiou a obvinila Google z "obzvlášť rušivých" metód zberu údajov.

Firma "neposkytla dostatočne jasné a transparentné informácie používateľom operačného systému Android a neumožnila im dať slobodný a informovaný súhlas so spracovaním ich osobných údajov na účely prispôsobenia reklám," vyhlásil súd.

Google v piatok uviedol, že investoval do "špičkových nástrojov", aby mohol pomôcť používateľom pochopiť a kontrolovať využitie ich dát.

"Na základe tohto rozhodnutia teraz preskúmame, aké zmeny musíme urobiť," uviedla spoločnosť.

Zdroj článku

You Might Also Like