Iba 9-ročný chlapec vyriešil intímny problém astronautov. Vymyslel vesmírnu toaletu

Iba 9-ročný chlapec z Malajzie vyriešil intímny problém astronautov. Vymyslel vesmírnu toaletu. Stal sa tak víťazom súťaže Lunar Loo Challenge, ktorú organizoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Zyson Kang vyhral s vlastným návrhom vesmírnej toalety spomedzi takmer 900 kandidátov v súťažnej kategórii Junior. Jeho „Skafandrová lunárna toaleta“ je zariadenie, ktoré je ukryté, ako názov napovedá, v skafandri astronautov.

Nepotrebuje batérie ani elektrickú energiu

V mikrogravitácii vytvára podtlak na nasatie akýchkoľvek ľudských výlučkov. Jediné, čo musí astronaut urobiť, je hýbať nohou a nasmerovať ich do nádoby uloženej v obuvi.

Navyše, novinka nepotrebuje na fungovanie žiadne batérie ani prísun elektrickej energie, čo umožňuje jednoduchý a lacný spôsob odpovede na volanie prírody vo vesmíre.

Vedúci mladého vedca v stredisku v Selangore vyhlásil, že mal vždy talent na nové vynálezy. „Je vášnivým čitateľom s mimoriadne zvedavou mysľou. Veda ho jednoducho vzrušuje, a to najmä astronómia," povedal Chong Soo Sheong.

Využitie na Mesiaci aj na Zemi

NASA vyhlásila súťaž po tom, ako ohlásila plánovanú misiu na Mesiac v roku 2024. Dvojica začala pracovať na toalete v júni a v auguste projekt poslala do súťaže.

„NASA pozvala Zysona 29. októbra na predstavenie modelu počas webinára. Ich tím bol nadšený jednoduchosťou modelu,“ uviedol Chong.

Chlapec porazil 897 účastníkov z 85 krajín.

Novinka môže mať aj ďalšie využitie. Pomôcť môže napríklad aj lekárom. Podľa Chonga by im mohla uľahčiť prácu počas starania sa o pacientov s koronavírusom, pričom by si nemuseli vyzliekať a znova obliekať ochranný odev.

Zdroj článku

You Might Also Like