Neviete aké obmedzenia platia v európskych štátoch? Európska komisia spustila stránku Re-open EU

Platforma Európskej komisie (EK) „Re-open EU“ umožňuje ľuďom detailne preskúmať, aké obmedzenia či pravidlá platia pre daný členský štát Európskej únie (EÚ).

Viac o téme: Koronavírus

Táto webová platforma Európanom umožňuje napríklad jednoduchšie plánovanie dovoleniek. Dostupná je na počítačoch či mobilných telefónoch v 24 úradných jazykoch EÚ a poskytuje údaje týkajúce sa hraníc, dopravných prostriedkov, cestovných obmedzení a opatrení v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti.

Obmedzenia pri cestovaní či test na Covid-19

EK spustila túto platformu s cieľom zjednotenia cestovnej mapy v Európe. Stránka samotná má podobu cestovnej mapy, pričom jej užívatelia sa môžu v rámci nej pohybovať v štyroch základných kategóriách.

Prvou sú informácie o danej krajine, do ktorej by chceli vycestovať. Táto časť obsahuje okrem jednotlivých odkazov na dôležité štátne inštitúcie napríklad aj číslo na národnú linku pomoci v danej krajine.

Nasledujúcou kategóriou je cestovanie. Po vybratí daného členského štátu EÚ môžu užívatelia stránky zistiť, či existujú obmedzenia pri cestovaní do jednotlivých krajín v prípade osobnej, leteckej, lodnej alebo inej prepravy.

Táto časť stránky rovnako hovorí o nutnosti disponovať negatívnym testom na COVID-19 pri prekročení hraníc, ale aj o tom, či a kde je vôbec možné hranice štátu prekročiť, alebo či je možné ju využiť aspoň na tranzit do inej krajiny.

Informácie o fungovaní služieb

Tretia kategória popisuje, ako v daných krajinách fungujú služby. Informuje napríklad o možnosti a podmienkach ubytovania sa v hoteloch či o tom, aké rozostupy je potrebné dodržiavať na plážach.

Menuje aj opatrenia, ktoré platia v reštauráciach a oboznamuje ľudí aj o otvorenosti múzeí alebo o vykonávaní bohoslužieb.

Zdravie a bezpečnosť v krajinách

Posledná kategória sa zaoberá zdravím a bezpečnosťou. Informuje o tom, či sa v danej krajine nachádzajú oblasti s obmedzením pohybu, ale napríklad aj o povinnosti nosenia rúška na verejnosti.

Na platforme EK sú dostupné informácie aj o tom, či štáty majú vyvinuté aplikácie, ktoré sledujú kontakty ľudí a upozorňujú ich na stretnutie sa s ľuďmi nakazenými ochorením COVID-19.

Re-open EU je dostupná na webovej stránke: https://reopen.europa.eu/sk.

Zdroj článku

You Might Also Like