Nový český vynález vám odsleduje rozostupy, využívať by sa mohol v školách aj v domovoch pre seniorov

Opatrenia proti koronavírusu sa pomaly uvoľňujú, ľudia by však stále mali dodržiavať okrem zvýšenej hygieny tiež rozostupy približne dva metre. O to sa môže postarať nový český vynález zvaný Proximity monitor. Informuje o ňom spravodajský portál Novinky.cz.

Viac o téme: Koronavírus

Je to kompaktný a ľahký náramok so silikónovým remienkom, ktorý sa nosí rovnako ako hodinky. Jeho úlohou však nie je ukazovať čas, ale varovať používateľa, keď sa príliš priblíži k niekomu inému.

Náramok vymyslel Michal Kuzmiak spoločne s Tomášom Ječným, ktorý mal na starosti technickú stránku. Vyrobili niekoľko prvých prototypov.

Upozornie na nedodržanie rozostupov

Tie dokážu kontrolovať až desaťmetrové rozostupy, aktuálne sú však v súvislosti s odporúčaniami hygienikov nastavené na dva metre. Prístroj vyhľadáva ďalšie náramky v okolí a začne vibrovať a červeno blikať, ak ste pri niekom príliš blízko.

Samotný používateľ sa nemusí o nič starať ani nastavovať, prístroj stačí len raz za týždeň nabiť. Náramok tiež spĺňa vysoké nároky GDPR na ochranu súkromia.

Využitie náramkov v školách či DSS

Kuzmiak vidí využitie náramku najmä v komunitách. Veľký zmysel má podľa neho Proximity monitor napríklad v domovoch pre seniorov a liečebných zariadeniach, kde sa nachádzajú najviac ohrozené skupiny obyvateľov.

"Naše riešenie ľahko postráži odporúčané rozostupy pacientov i personálu," vysvetlil.

Rovnako tak by mohli podobné riešenie využiť napríklad deti v školách alebo ľudia vo firmách. V takom prípade je ale nutné, aby náramok nosili všetci, inak toto riešenie nie je funkčné. Všetky Proximity senzory sa totiž navzájom spoznajú prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth.

Zdroj článku

You Might Also Like