Tento robot postaví trojizbový dom za tri týždne (video)

V Anglicku predstavili robota, ktorý dokáže postaviť dom. Na svojom prvom, trojizbovom, pracuje v oblasti East Yorkshire.

So stavbou v obci Everingham začali 28. septembra a podľa pôvodného plánu ju chceli dokončiť o dva týždne neskôr. Napokon to potrvá o týždeň dlhšie.

Dôraz na bezpečnosť i kvalitu

Robota zostrojila firma Construction Automation, podľa ktorej sa tak zvýši produktivita, kvalita domov a takisto bezpečnosť na pracovisku.

Spoločnosť založili David Longbottom a Stuart Parkes. Prvý menovaný vyhlásil, že robot dokáže ukladať tehly, kvádre a tiež nanášať maltu. „Toto je prvý dom, ktorý v Británii stavia robot,“ dodal Longbottom.

Bez ľudí to nejde

Zariadenie ovládajú cez tablet. Na čítanie digitalizovaných stavebných plánov využíva „sofistikovaný softvér“.

Robot však nepracuje úplne samostatne. Musí mať pri sebe dvoch ľudí, ktorí ho ovládajú, podávajú mu tehly, maltu a robia ďalšie nevyhnutné práce.

Stroj sa pohybuje vďaka koľajniciam a pracuje na deväťmetrovom vertikálnom ráme, vďaka čomu ľudia nemusia stavať lešenie a pracovať vo výškach.

Automatizácia verzus nezamestnanosť

Firma má s novinkou veľké plány. „Naším cieľom je zautomatizovať stavbu domov do najväčšej možnej miery,“ povedal Longbottom.

Britské odbory však z novinky také nadšené nie sú. Označili ju za „recept na masovú nezamestnanosť a zvyšujúcu sa nerovnosť“.

Zdroj článku

You Might Also Like