Zomrela významná matematička NASA, Katherine Johnson sa dožila úctyhodných 101 rokov

Vo veku 101 rokov zomrela americká matematička Katherine Johnson, ktorej práca bola kľúčová pre pilotované vesmírne misie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Šéf NASA Jim Bridenstine na Twitteri oznámil, že vedkyňa skonala v pondelok ráno.

Jej "rodina z NASA" podľa jeho slov "nikdy nezabudne na odvahu Katherine Johnson a míľniky, ktoré by sme bez nej nemohli dosiahnuť". "Jej príbeh a dôstojnosť budú naďalej inšpirovať svet," dodal.

Pracovala aj pre predchodcu NASA

Katherine Coleman Goble Johnson sa narodila 26. augusta 1918. Patrila do skupiny matematikov, ktorí v začiatkoch NASA manuálne robili pre úrad výpočty trajketórií letov a zemských orbít, a pracovala aj pre predchodcu NASA, Národný poradný výbor pre letectvo (National Advisory Committee for Aeronautics, NACA).

Pôvodne sa v práci zameriavala na lietadlá a ďalšie výskumy. Neskôr začala pre NASA pracovať na Projekte Mercury, prvom americkom pilotovanom vesmírnom programe.

Ocenená prezidentom Obamom

Johnson v roku 1961 robila výpočty pre misiu Freedom 7 Alana Sheparda, prvého Američana vo vesmíre. O rok neskôr manuálne overila počítačové výpočty letu Johna Glenna po obežnej dráhe Zeme.

Do roku 1958 Johnson a ďalšie Afroameričanky pracovali v rasovo segregovanej výpočovej jednotke v súčasnom Langleyho výskumnom Centre v Hamptone v štáte Virgínia. Ich príbeh a práca inšpirovali snímku Skryté čísla (2016), ktorá si vyslúžila tri nominácie na Oscara.

Americký prezident Barack Obama v roku 2015 udelil Johnson Prezidentskú medailu slobody, najvyššie civilné ocenenie v Spojených štátoch.

Zdroj článku

You Might Also Like